Προκήρυξη Εξ αποστάσεως Προγράμματος «Η γλώσσα των ελληνικών λειτουργικών κειμένων της Ορθοδόξου Εκκλησίας»

Προκήρυξη Εξ αποστάσεως Προγράμματος

«Η γλώσσα των ελληνικών λειτουργικών κειμένων της Ορθοδόξου Εκκλησίας»

Το Πρόγραμμα Εξ Αποστάσεως Επιμόρφωσης της Δομής Δια Βίου Μάθησης Α.Π.Θ. «Η γλώσσα των ελληνικών λειτουργικών κειμένων της Ορθοδόξου Εκκλησίας», μετά την επιτυχή ολοκλήρωση τεσσάρων κύκλων και το ιδιαίτερα αυξημένο ενδιαφέρον συμμετοχής από Ελλάδα και εξωτερικό, επαναλαμβάνεται για πέμπτη συνεχή φορά κατά το εαρινό εξάμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους 2016-2017.

Το επιμορφωτικό Πρόγραμμα προσεγγίζει τα λατρευτικά κείμενα της Ορθοδόξου Εκκλησίας, με αξιοποίηση των Νέων Τεχνολογιών. Επίκεντρο είναι η γλωσσική ανάλυση και η επεξεργασία των κειμένων, καθώς και η παράλληλη μελέτη σχετικών μεταφραστικών, λειτουργικών και ποιμαντικών ζητημάτων.

Το Πρόγραμμα στοχεύει στην ολοκληρωμένη γλωσσική προσέγγιση των λειτουργικών κειμένων από τους επιμορφουμένους, καθώς και στην απόκτηση γνώσεων μέσω της καλλιέργειας μιας σειράς δεξιοτήτων, όπως είναι:

• Γλωσσικές δεξιότητες: Βασικές γνώσεις γραμματικής, συντακτικού και λεξιλογίου, κατανόηση της γλωσσικής «ταυτότητας»  των λειτουργικών κειμένων, αναγνώριση της δομής του λειτουργικού λόγου.
  • Τεχνολογικές δεξιότητες: Ηλεκτρονική επεξεργασία κειμένων, χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή, διαδικτύου και εκπαιδευτικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας για εξ αποστάσεως μάθηση.
  • Μεταγνωσιακές δεξιότητες: Αναγνώριση και κριτική της αξίας των πρωτότυπων κειμένων, εκτίμηση του πλούτου της εκκλησιαστικής γλώσσας και γραμματείας, κατανόηση και εφαρμογή της διεπιστημονικής προσέγγισης στη μελέτη εκκλησιαστικών κειμένων.

Το Πρόγραμμα διακρίνεται για το εξειδικευμένο γνωσιακό περιεχόμενό του, που είναι προσανατολισμένο αποκλειστικά στα λειτουργικά κείμενα της Ορθοδόξου Εκκλησίας, για τον τρόπο υλοποίησής του, με αποκλειστικά εξ αποστάσεως διδασκαλία, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Moodle, και για τον ειδικά διαμορφωμένο διδακτικό σχεδιασμό, που στηρίζεται στις αρχές της εκπαίδευσης ενηλίκων και της εξ αποστάσεως διδασκαλίας.

Η διδασκαλία γίνεται από μέλη Δ.Ε.Π. των Τμημάτων Θεολογίας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ., για την καλύτερη διεπιστημονική προσέγγιση των κειμένων.

Η επιμόρφωση και η αξιολόγηση των επιμορφουμένων γίνεται εξ αποστάσεως στο ειδικά διαμορφωμένο ηλεκτρονικό μαθησιακό περιβάλλον, με την παρακολούθηση βιντεοσκοπημένων διδασκαλιών, τη μελέτη ηλεκτρονικού υλικού και την πραγματοποίηση πρωτότυπων εργασιών και ασκήσεων με ερωτήσεις ανοικτού και κλειστού τύπου σε κάθε ενότητα της ηλεκτρονικής γλωσσικής διδασκαλίας. Με τον τρόπο αυτό αίρονται τοπικές και χρονικές δυσκολίες και παρέχεται η δυνατότητα συμμετοχής και σε επιμορφουμένους που είναι απομακρυσμένοι από τα αστικά κέντρα, έχουν απαιτητικό ωράριο απασχόλησης και χαρακτηρίζονται από ποικιλία γνωσιακού υποβάθρου.

Η χρονική διάρκεια του Προγράμματος είναι συνολικά δώδεκα εβδομάδες (Φεβρουάριος-Μάιος 2017).

Σε ποιους απευθύνεται

Το Εξ αποστάσεως Πρόγραμμα Επιμόρφωσης απευθύνεται σε:

• πτυχιούχους που προέρχονται από τους χώρους της Θεολογίας, της Φιλολογίας, των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών
  • αποφοίτους και ερευνητές, που ασχολούνται με τον διεπιστημονικό χώρο της γλωσσικής μελέτης κειμένων θεολογικού περιεχομένου
  • εκπαιδευτικούς της Μέσης Εκπαίδευσης, που επιθυμούν να διευρύνουν το διδακτικό τους αντικείμενο διαθεματικά με την αξιοποίηση εκκλησιαστικών κειμένων
  • γενικά όσους ενδιαφέρονται για τη μελέτη της γλώσσας και την ουσιαστική εννοιολογική κατανόηση των λειτουργικών κειμένων της Ορθοδόξου Εκκλησίας.

Το κόστος συμμετοχής στο αυτοχρηματοδοτούμενο Πρόγραμμα είναι συμβολικό και ανέρχεται στο ποσό των 120 Ευρώ.

Αιτήσεις γίνονται δεκτές από 16/01/2017 έως 31/01/2017 και μόνον ηλεκτρονικά.

Την αίτηση συμμετοχής στο επιμορφωτικό Πρόγραμμα θα τη βρείτε εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα των επιμορφωτικών Προγραμμάτων https://hymnologica.com/ και να επικοινωνούν με τη γραμματεία του Προγράμματος, κατά προτίμηση ηλεκτρονικά, στη διεύθυνση infoglossa@theo.auth.gr, και στο τηλέφωνο 2310.997112 κατά τις ημέρες Τετάρτη  και Παρασκευή, 11.00 π.μ.-13.00 μ.μ.).

Ο Πρόεδρος της Επιτροπής                                                   Η Επιστημονικά Υπεύθυνη

Δια Βίου Μάθησης                                                                     του Προγράμματος

Σ. Βες, Καθηγητής Α.Π.Θ.                                 Άννα Κόλτσιου-Νικήτα, Καθηγήτρια Α.Π.Θ.

Δευτέρα, Φεβρουάριος 13, 2017
Σάββατο, Μάιος 13, 2017